Skip to content

209 Capstan AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block4.39
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,612
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
37%
Improvement Value:$146,900
63%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.9%
2024$6,356+6.8%
2023$5,951+1.4%
2022$5,869+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 16570, Page 202Recorded11/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4781, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1950