Skip to content

201 Capstan AveBeachwood, NJ 08722

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 1991

Property Information

Block4.39
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage938
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
57%
Improvement Value:$63,800
43%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+5.9%
2024$4,079+6.8%
2023$3,818+1.4%
2022$3,766+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915