Skip to content

230 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1923

Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block4.40
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,276
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
44%
Improvement Value:$120,800
56%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+5.9%
2024$5,915+6.8%
2023$5,537+1.4%
2022$5,462+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 16694, Page 1513Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 10216, Page 955

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 4834, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1923