Skip to content

137 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 8, 2024

Property Information

Block4.43
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$335,800
74%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,236+5.9%
2024$12,493+6.8%
2023$11,696+1.4%
2022$11,536+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,100DeedBook 19788, Page 604Recorded9/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 11840, Page 1540

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5429, Page 981

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4499, Page 632