Skip to content

101 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block4.43
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage5,136
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
25%
Improvement Value:$404,800
75%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,618+5.9%
2024$14,741+6.8%
2023$13,800+1.4%
2022$13,612+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft5,136DeedBook 16768, Page 1609Recorded6/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4626, Page 998