Skip to content

122 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1945

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block4.44
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class15.5
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,212
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$76,900
49%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,556+5.9%
2024$4,301+6.8%
2023$4,026+1.4%
2022$3,971+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
Sq Ft1,212DeedBook 18742, Page 363Recorded10/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5216, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1945