Skip to content

117 Capstan AveBeachwood, NJ 08722

Built 1915

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 12, 2023

Property Information

Block4.44
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
39%
Improvement Value:$135,300
61%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398+23.0%
2024$5,200+6.8%
2023$4,868+1.4%
2022$4,801+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,152DeedBook 19486, Page 607Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16868, Page 1400Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12753, Page 1033

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4687, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1915