Skip to content

116 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1998

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block4.45
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,987
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$267,600
76%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,240+6.0%
2024$9,665+6.8%
2023$9,048+1.4%
2022$8,924+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,987DeedBook 19719, Page 1014Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 18145, Page 1649Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 17488, Page 1955Recorded6/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 5452, Page 388