Skip to content

137 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1947

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 4, 2004

Property Information

Block4.45
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,380
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$88,500
51%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,038+5.9%
2024$4,756+6.8%
2023$4,452+1.4%
2022$4,391+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12720, Page 800

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 11430, Page 534

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 5743, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1947