Skip to content

109 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2013

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block4.46
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
31%
Improvement Value:$186,500
69%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+5.9%
2024$7,442+6.8%
2023$6,967+1.4%
2022$6,872+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,816DeedBook 18375, Page 556Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$291,900

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 15678, Page 1995Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 15200, Page 1938

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 11421, Page 16