Skip to content

19 Starboard StBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$67,300
Last Sale Date
Oct 2, 1981

Property Information

Block4.53
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$135,000
60%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+5.9%
2024$6,167+6.8%
2023$5,774+1.4%
2022$5,695+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$67,300
DeedBook 4025, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1970