Skip to content

86 Cedar StBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 1987

Property Information

Block4.53
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
57%
Improvement Value:$88,500
43%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,918+5.9%
2024$5,586+6.8%
2023$5,230+1.4%
2022$5,158+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940