Skip to content

88 Chestnut StBeachwood, NJ 08722

Built 1980
Other Exempt

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Dec 4, 2006

Property Information

Block5.25
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,568
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
40%
Improvement Value:$109,900
60%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$3,206+5.4%
2007$3,042+5.1%
2006$2,895+3.8%
2005$2,789+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 13500, Page 1983

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 11704, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 5061, Page 957

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 4530, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1980