Skip to content

1036 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block5.26
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,562
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$165,000
66%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+15.4%
2024$6,291+6.8%
2023$5,889+1.4%
2022$5,809+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,562DeedBook 19354, Page 1015Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5268, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1972