Skip to content

1052 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block5.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,336
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
43%
Improvement Value:$112,300
57%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+6.0%
2024$5,408+6.8%
2023$5,063+1.4%
2022$4,994+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10180, Page 742

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4641, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1985