Skip to content

1000 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$142,250
Last Sale Date
Jan 24, 2017

Property Information

Block5.26
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,264
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+5.9%
2024$5,016+6.8%
2023$4,696+1.4%
2022$4,632+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,250

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 16675, Page 760Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10020, Page 1316

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 5013, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1985