Skip to content

916 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block5.30
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,514
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
39%
Improvement Value:$113,000
61%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+5.9%
2024$5,079+6.8%
2023$4,755+1.4%
2022$4,690+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 16755, Page 1373Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 12302, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1974