Skip to content

1120 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block5.56
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings0
ZoningB3A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
46%
Improvement Value:$306,800
54%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,588-13.8%
2024$19,239+368.9%
2023$4,103+1.4%
2022$4,047+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 17823, Page 420Recorded3/16/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

DeedBook 16357, Page 962Recorded4/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 15633, Page 1492Recorded9/9/2013