Skip to content

1000 Pinewald RdBeachwood, NJ 08722

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block5.57
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings1
ZoningB3A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
61%
Improvement Value:$277,700
39%
Total Assessment$720,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,929+5.9%
2024$19,754+6.8%
2023$18,493+1.4%
2022$18,241+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

DeedBook 16670, Page 604Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5426, Page 138