Skip to content

1309 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1995

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block6.36
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,656
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$173,300
70%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+6.0%
2024$6,806+14.8%
2023$5,927+1.4%
2022$5,847+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,656DeedBook 18873, Page 629Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 16588, Page 944Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 15385, Page 1503

Property Sale

SaleMulti
$117,900
DeedBook 5302, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 5217, Page 361

Property Sale

SaleMulti
$4,500
DeedBook 4691, Page 156