Skip to content

1234 Seaman AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Aug 8, 1986

Property Information

Block6.40
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,110
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$82,400
52%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+5.9%
2024$4,314+6.8%
2023$4,039+1.4%
2022$3,984+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4451, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1975