Skip to content

1221 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1994

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block6.42
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,494
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$134,400
64%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+5.9%
2024$5,740+6.8%
2023$5,373+1.4%
2022$5,300+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 16392, Page 164Recorded5/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,900
DeedBook 10075, Page 1171

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5148, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 5090, Page 122