Skip to content

1101 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block6.45
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$88,000
54%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,734+6.0%
2024$4,468+6.8%
2023$4,183+1.4%
2022$4,126+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,056DeedBook 18364, Page 586Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17430, Page 858Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5140, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1972