Skip to content

1145 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 1999

Property Information

Block6.46
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,300
62%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+6.0%
2024$5,408+6.8%
2023$5,063+1.4%
2022$4,994+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 4964, Page 590

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4413, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1970