Skip to content

1109 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block6.49
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
47%
Improvement Value:$103,800
53%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,686+5.9%
2024$5,367+6.8%
2023$5,024+1.4%
2022$4,956+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 20218, Page 1603Recorded12/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4494, Page 146