Skip to content

1130 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Commercial

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block6.49
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,900
55%
Improvement Value:$129,400
45%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+5.9%
2024$7,930+6.8%
2023$7,423+1.4%
2022$7,322+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$562,000
DeedBook 13497, Page 290