Skip to content

1309 Seaman AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block6.54
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,600
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
32%
Improvement Value:$162,900
68%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+33.0%
2024$5,211+6.8%
2023$4,878+1.4%
2022$4,811+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,600DeedBook 19600, Page 1021Recorded2/7/2024

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,600DeedBook 19527, Page 844Recorded11/2/2023

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5450, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 4577, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1980