Skip to content

1100 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block6.56
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
48%
Improvement Value:$99,700
52%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+5.9%
2024$5,255+6.8%
2023$4,919+1.4%
2022$4,852+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0