Skip to content

1544 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1998

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jun 12, 1998

Property Information

Block8.46
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,688
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,000
75%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+5.9%
2024$8,223+6.8%
2023$7,698+1.4%
2022$7,593+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 5587, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4641, Page 274