Skip to content

1529 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block8.46
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,754
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,400
65%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+5.9%
2024$5,877+6.8%
2023$5,502+1.4%
2022$5,426+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11519, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$122,400
DeedBook 5155, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 5100, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 4738, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4546, Page 750