Skip to content

1525 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1997

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block8.47
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,635
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$256,200
77%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,618+5.9%
2024$9,078+6.8%
2023$8,499+1.4%
2022$8,383+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,635DeedBook 17217, Page 324Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10662, Page 657

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5628, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5423, Page 564

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 4569, Page 960