Skip to content

1521 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1993

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Mar 17, 1995

Property Information

Block8.48
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,900
61%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,602+6.0%
2024$5,287+6.8%
2023$4,950+1.4%
2022$4,882+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5252, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 5011, Page 414

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4941, Page 965