Skip to content

1508 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block8.55
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,591
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,200
65%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+5.9%
2024$5,871+6.8%
2023$5,496+1.4%
2022$5,421+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12368, Page 262

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4999, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$9,333
DeedBook 4500, Page 629