Skip to content

1532 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block8.55
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,184
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$156,100
68%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,711+5.9%
2024$6,334+6.8%
2023$5,930+1.4%
2022$5,849+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 10193, Page 1066

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5384, Page 618

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 5029, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1992