Skip to content

1509 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1997

Last Sale Price
$127,900
Last Sale Date
Nov 13, 1997

Property Information

Block8.55
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,434
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$166,900
69%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+6.0%
2024$6,630+6.8%
2023$6,207+1.4%
2022$6,122+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5529, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$750
DeedBook 4552, Page 775