Skip to content

1553 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1994

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block8.58
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,812
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$164,200
69%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+5.9%
2024$6,556+6.8%
2023$6,138+1.4%
2022$6,054+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 17428, Page 668Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13635, Page 1364

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10171, Page 1721

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5153, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5012, Page 877