Skip to content

1545 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 10, 2010

Property Information

Block8.58
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,758
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$161,200
68%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+5.9%
2024$6,474+6.8%
2023$6,061+1.4%
2022$5,978+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14578, Page 1740

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10107, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$127,325
DeedBook 5063, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5012, Page 877