Skip to content

1502 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block8.58
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,200
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
31%
Improvement Value:$179,000
69%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+5.9%
2024$7,162+6.8%
2023$6,705+1.4%
2022$6,614+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft2,200DeedBook 17833, Page 209Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 14594, Page 767

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10211, Page 1846

Property Built

Built

Year Built: 1992