Skip to content

1617 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block8.60
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,795
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
30%
Improvement Value:$199,200
70%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+5.9%
2024$7,798+6.8%
2023$7,300+1.4%
2022$7,201+4.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,795DeedBook 20261, Page 1342Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,795DeedBook 17245, Page 934Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14814, Page 709

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 13710, Page 1968

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12070, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 11205, Page 997

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 10353, Page 1825