Skip to content

1444 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block9.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,284
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+11.5%
2024$4,766+7.2%
2023$4,446+1.5%
2022$4,382+5.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,284DeedBook 20243, Page 281Recorded12/31/2025

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 5600, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5032, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4900, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4740, Page 833