Skip to content

1452 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block9.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,890
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$197,600
72%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+5.9%
2024$7,472+6.8%
2023$6,995+1.4%
2022$6,900+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10367, Page 881

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 10052, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5703, Page 466