Skip to content

1349 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 2004

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block9.07
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,182
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
31%
Improvement Value:$144,700
69%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,090+6.0%
2024$5,748+6.8%
2023$5,381+1.4%
2022$5,308+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,182DeedBook 19352, Page 31Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$246,900
DeedBook 12277, Page 1670

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4926, Page 323