Skip to content

1340 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 2022

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block9.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,926
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
25%
Improvement Value:$190,400
75%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,417+5.9%
2024$7,001+627.5%
2023$962+1.4%
2022$949+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,926DeedBook 19290, Page 1441Recorded2/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 18405, Page 1131Recorded4/7/2021

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 15575, Page 1867Recorded7/5/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels