Skip to content

47 Spruce StBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block9.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,399
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$109,800
59%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367+6.0%
2024$5,065+6.8%
2023$4,742+1.4%
2022$4,677+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,399DeedBook 16521, Page 1543Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14126, Page 64

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12307, Page 1143

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4723, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$99,500
DeedBook 4468, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1978