Skip to content

1316 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 2, 2007

Property Information

Block9.12
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,045
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,600
55%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+5.9%
2024$4,567+6.8%
2023$4,275+1.4%
2022$4,217+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13743, Page 705

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5284, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1980