Skip to content

1308 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block9.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,252
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,900
58%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+5.9%
2024$4,904+6.8%
2023$4,591+1.4%
2022$4,528+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 16993, Page 1780Recorded1/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 10207, Page 1578

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5259, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4390, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1980