Skip to content

1400 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1994

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 21, 1994

Property Information

Block9.13
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,385
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$240,100
76%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,151+6.0%
2024$8,637+6.8%
2023$8,085+1.4%
2022$7,975+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5163, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 5072, Page 239