Skip to content

1420 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block9.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,262
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
44%
Improvement Value:$100,100
56%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.9%
2024$4,937+6.8%
2023$4,621+1.4%
2022$4,558+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$286,500
DeedBook 13287, Page 943

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 5059, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4941, Page 965