Skip to content

1432 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block9.15
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,296
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$118,000
58%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,645+6.2%
2024$5,314+7.2%
2023$4,959+1.5%
2022$4,888+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 11870, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5027, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4545, Page 266