Skip to content

1409 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 2, 1990

Property Information

Block9.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,554
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$161,500
66%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+6.2%
2024$6,507+3.3%
2023$6,297+1.4%
2022$6,211+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 4819, Page 804